Beszélni a wellness múltjáról és fejlődéséről – akárcsak egy nemzet vagy egy egész civilizáció történetéről – többféle megvilágításban lehet. A legkevésbé pontos beszámolók azoktól származnak, akik szervesen részt vettek az előbb említett történelem alakító dolgokban, vagy rosszabb, akik csak azt képzelik, hogy ilyen szerepet játszottak benne. A nyugati civilizáció története például sokkal másképp festene, ha mondjuk Attila a hun mesélné el, vagy Teréz anya. Lehet, hogy nem a legelfogulatlanabb vagyok wellness témájában, de megpróbálok azért a legpontosabban írni róla.
Elenyésző vita van arról, hogy igazából kinek is köszönhetjük azt a kifejezést, hogy „magas színvonalú wellness”. Ezt a fogalmat egy Halbert L. Dunn nevezetű belgyógyász találta ki. Dr. Dunn többféleképpen is próbálta terjeszteni a wellnesst, legemlékezetesebben heti előadásokkal a Washington D.C.-i Unitárius templomban az 1950-es évek vége felé. Ezeket az előadásokat 1961-ben könyvként kiadta az arlingtoni Beatty Perss kiadó „High Level Wellness” címmel.
Először nem volt túl sok hatása a könyvnek, és nem is adtak el sokat belőle, de néhány más orvos és egészségügyi tisztviselő kezébe is eljutott, akik hasonlóképp terjeszteni kezdték Dr. Dunn nézeteit. Idővel ezeket az ötleteket a wellnessről módosították, jobban kiterjesztették, és új formákba öntötték, míg végül egy egész életstílussá nőtte ki magát. Így lényegében azt mondhatjuk, hogy a wellness Dr. Dunn-nal kezdődött az legutóbbi század közepén.
Természetesen a wellness atyjának ötletei a fittségről, a környezetről, és arról, hogy az ember törődjön magával sokkal későbbre vezethetők vissza, mint a huszadik század közepe. Mindezeknek az alapja visszavezethető az antikvitásig, pontosabban a görögökig. Valószínüleg Dr. Dunn-t befolyásolta még az örömhír hozó-szerű „együnk magvakat és bogyókat” fajta Dr. Kellog[1] típusú emberek, és az „izmos kereszténység”[2] féle apostolok.
Csak az utóbbi 30-40 évben kezdett el ilyen sok figyelmet kapni a Dr. Dunn által elindított wellness forma, ami a jókedvvel ötvözött testi és lelki jólét keresését tűzte ki életcélul. Röviden Dunn modern nézete a wellnessről az egy fegyelmezett elkötelezés arra, hogy uralni tudjuk önmagunkat.
Visszatérve a hetvenes évek közepére, a wellnesst megkülönböztették a hozzá hasonló mozgalmaktól mint valami teljesen különböző dolog a holisztikus orvoslás, megelőzés, egészségtan, illetve egészség megőrzéstől. A következő különbségeket teszem meg a wellness és az előbb említett dolgok között:
- Holisztikus orvoslás – egy kezelésfajta, amit az orvosok gyakorolnak
- Megelőzés – arra összpontosítás, hogy valami kellemetlenség érjen
- Egészségtan – engedelmeskedni az orvosok „parancsainak”, illetve egészségügyi/orvosi tanácsaiknak
- Egészség megőrzés – kockázatcsökkentéstől a munkavállalókat segítő programokig felajánlott megoldások intézményes formában
Légy egészséges, nézd az élet napos oldalát!
[1] Dr. Kellogg belgyógyász volt, aki kihangsúlyozta a magvak, diók, mogyorófajták fontosságát és a hús evés csökkentését.
[2] „Izmos kereszténység” viktória kori mozgalom, mely az egészséges mozgást, testépítést összekapcsolta kereszténység folytatásával.
Németh Zsolt